Spawnie MIG/MAG jest najpowszechniej stosowaną metodą spawalniczą. Dzięki temu że jest ona najłatwiejsza do opanowania, migomaty są często stosowane przez spawaczy amatorów w przydomowych warsztatach. Jednak metoda MIG/MAG jest również podstawową metoda spawania łukowego wykorzystywaną w przemyśle. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie i omówmy czym należy się kierować przy wyborze spawarki.
Zasada działania metody MIG/MAG
Stosowana w tej metodzie elektroda topliwa jest drutem. Łuk elektryczny powstaje między materiałem a elektrodą podawaną w sposób ciągły. Osłonę łuku i jeziorka stanowi gaz obojętny (metoda MIG - argon lub hel) bądź gaz aktywny (metoda MAG - dwutlenek węgla, lub mieszanka dwutlenku węgla z argonem). Dzięki możliwości doboru elektrod z różnego materiału oraz odpowiednich gazów półautomat spawalniczy nadaje się do spawania różnych gatunków stali i innych metali. Do spawania stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych zastosowanie ma metoda MAG. Metody MIG używa się do spawania miedzi, aluminium i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Właśnie dzięki uniwersalności półautomaty są tak powszechnie stosowane. Dodatkową ich zaletą jest niższy koszt materiałów spawalniczych - około 20% niż w przypadku elektrod otulonych. MIG/MAG doskonale nadaje sie również do spawania zmechanizowanego (spawanie wzdłużne i obwodowe realizowane na prostych automatach spawalniczych) oraz spawania zautomatyzowanego (roboty spawalnicze).
Najważniejsze parametry spawarki
Podstawowym parametrem, który cechuje półautomat spawalniczy jest zakres prądu spawania. Przyjmuje się, że na milimetr grubość materiału spawanego potrzeba prąd o natężeniu 30-40 A. Zatem planując spawanie blach do 5 mm potrzebne będzie urządzenie o mocy około 150-200A.
Równie ważnym parametrem, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych, jest cykl pracy. Określa on ile procent czasu (z przedziału 10 minut) można spawać bez przerwy. Przykładowo, cykl 40% oznacza, że przy danym natężeniu można spawać ciągle przez 4 minuty, natomiast przez kolejne 6 minut konieczne jest chłodzenie urządzenia. Cykl pracy odpowiada zatem w prostej linii za wydajność stanowiska pracy.
Półautomat spawalniczy jest urządzeniem kompaktowym, z wbudowanym podajnikiem drutu. Układ podający jest często najwrażliwszym elementem całego urządzenia. Zacinający się drut lub podany z nieodpowiednią prędkością odpowiada pośrednio za jakość spoiny. Warto więc, rozważając zakup, zdecydować się na spawarkę z 4-rolkowym układem podający, który zapewnia precyzyjne podawanie drutu bez poślizgu i umożliwia stosowanie długich uchwytów spawalniczych. Jeśli chcecie kupić sprawdzony sprzęt, polecamy odwiedzić stronę https://www.weldcut.pl/pol_m_Urzadzenia-spawalnicze_Polautomat-spawalniczy-205.html, na której znajdują się półautomaty renomowanej marki.
Podsumowanie
Wiele urządzeń posiada dodatkowe funkcje jak spawanie prądem pulsującym czy szereg ułatwień, pozwalających dobrać spawaczowi parametry w zależności od łączonego materiału. Należny jednak pamiętać, że najważniejsze czym cechuje się półautomat spawalniczy to zakres prądu i cykl pracy. To od tych dwóch rzeczy należy zacząć, podczas wybierania spawarki MIG/MAG.