Wielokrotnie spotkaliśmy się z pojęciem transportu ponadgabarytowego. Jednak do końca nie potrafimy sobie zdefiniować tego rodzaju transportu i mamy z tym spory problem. Samo w sobie pojęcie nie jest jednak takie trudne. O tym przekonamy się już za moment.

Przede wszystkim kompleksowe podejście

transport ponadgabarytowyTransport ponadgabarytowy obejmuje tak naprawdę przewóz ładunków, których masa i wielkość przekraczają normy prawne poruszania się po drogach krajowych jak i także po drogach międzynarodowych. Do ponadgabarytowego transportu zaliczyć można elementy konstrukcji przemysłowych, przęsła mostów, transformatory elektryczne czy też turbiny wiatrowe. Każdy transport ponadgabarytowy wymaga podejścia kompleksowego. Ważny tak naprawdę jest nie tylko dobór pojazdu odpowiedniego, ale także zaplanowanie dokładne trasy przejazdu, rozładunku, organizację załadunku jak i także zapewnienie wszelkich ubezpieczeń oraz zezwoleń. Gdy decydujemy się na transport ponadgabarytowy, skorzystać warto z usług firmy spedycyjnej, która jest doświadczona i zapewni obsługę kompleksową transportową oraz logistyczną.

Organizacja i planowanie ponadgabarytowego transportu

Każdy ponadgabarytowy transport jest inny. Wymaga zatem podejścia indywidualnego. Elementem kluczowym takiego transportu jest sam proces planowania. Podczas procesu tego przygotować można zarys trasy, dobrać pojazd odpowiedni, a do tego zadbać o dostosowanie infrastruktury drogowej na sam czas przejazdu. Na etapie planowania pomagają zazwyczaj eksperci z dziedziny logistyki. Są oni w stanie zaplanować transport w najbardziej bezpieczny oraz najbardziej optymalny sposób wraz z uwzględnieniem wszelkich norm, które są zawarte w przepisach o ruchu drogowym. Kolejnym etapie powinna być już organizacja zezwoleń odpowiednich oraz obowiązkowe wręcz ubezpieczenie ładunku przewożonego.

Odpowiednie zezwolenia

Ponadgabarytowy transport to nie tylko dobór pojazdu oraz zaplanowanie trasy optymalnej, ale także zadbanie o dokumentację właściwą oraz zezwolenia. Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym reguluje szczegółowo wszelkie warunki ponadgabarytowego transportu. Od tego momentu mamy do czynienia z siedmioma kategoriami zezwoleń, które są wydawane nawet na jakieś dwa lata. Zezwolenie na ponadgabarytowy transport jest dokumentem niezbędnym, który uprawnia go do tego, aby móc przewozić po publicznych drogach ładunki o wymiarach niestandardowych. Koszt zezwolenia zawsze jest ustalany indywidualnie na postawie przekroczonych wymiarów oraz na podstawie długości samej trasy.

Tekst powstał we współpracy z https://megatransporty.pl.