Tak jak ze wszystkimi sprzętami elektronicznymi, tak i w przypadku zakupu nowych monitorów poglądowych warto jest wiedzieć o nich jak najwięcej. No, a na pewno jakieś podstawowe minimum. Opakowania tych urządzeń obsypane są najróżniejszymi symbolami oraz informacjami – i, rzecz jasna, nie są one tam dla ozdoby. Niniejszy tekst powstał po to, aby nieco przybliżyć tematykę monitorów podglądowych – a dokładnie kwestię rodzaju oraz jakości przesyłanego sygnału. Być może przyczyni się on do bardziej świadomych i w efekcie lepszych wyborów. Jeżeli jednak to wszystko będzie nadal nieco zbyt skomplikowane – warto zastosować inny trik w kupowaniu elektroniki, czyli postawić na znaną i uznaną markę. W tym przypadku będzie to najczęściej monitor Lilliput.
HDMI kontra SDI kontra Component oraz Composite
Composite jest tylko sygnałem standardowej rozdzielczości, jednak jest nadal dostępny w niektórych kamerach i aparatach. Component Video to lepszy system transmisji sygnału niż Composite, ponieważ rozbija on sygnał na luminancję (zielony), czerwony oraz niebieski. Sygnał składowy może być zarówno w standardowej jak i w wysokiej rozdzielczości. HDMI to nieskompresowany, w pełni cyfrowy interfejs audio/wideo do przesyłania nieskompresowanych danych wideo oraz skompresowanych lub nieskompresowanych cyfrowych danych dźwiękowych z urządzenia źródłowego zgodnego z interfejsem HDMI. Interfejs HDMI był powszechnie uważany za interfejs hobbystyczny, ale w końcu przeniknął również do świata profesjonalistów. Mówiąc ogólnie, nawet przy użyciu dobrej jakości kabla, sygnał HDMI będzie się pogarszał i stanie się bezużyteczny po około piętnastu metrach. Ogranicza to skuteczne zastosowanie kabli bez użycia wzmacniacza sygnału. HDMI nie jest wymienny z sygnałami SDI, chociaż dostępne są konwertery, a niektóre monitory dokonają konwersji krzyżowej z HDMI na SDI. Jeżeli mamy problemy ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu łączącego te standardy, warto przejrzeć dostępne monitory Lilliput.
Różnice w jakości
SDI, czyli "Serial Digital Interface", to profesjonalny standard sygnału. Zwykle jest klasyfikowany jako SD, HD lub 3G-SDI, w zależności od obsługiwanej przepustowości transmisji. SD odnosi się do sygnałów o standardowej rozdzielczości, HD-SDI odnosi się do sygnałów o wysokiej rozdzielczości do 1080/30p, a 3G-SDI obsługuje sygnały SDI 1080/60p. W przypadku sygnałów SDI, im lepszy jest kabel, tym może być on dłuższy, zanim degradacja sygnału spowoduje, że stanie się on niezdatny do użytku. Najlepiej jest wybrać wysokiej jakości kable, które obsługują sygnały 3G-SDI o długości do 120 metrów i sygnały SD-SDI do większych odległości Sygnały SDI nie są kompatybilne z sygnałami HDMI, chociaż dostępne są konwertery sygnałów, a niektóre monitory (Lilliput, na przykład) dokonają konwersji krzyżowej z SDI na HDMI.