W budownictwie oraz przemyśle produkcyjnym czasami spotykamy się z sytuacją, że wady materiału lub różnego rodzaju niedociągnięcia pozostają ukryte, a jedną opcją ich zdiagnozowania jest przeprowadzanie specjalistycznych badań z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu różnego typu. Takie metody nazywane są fachowo nieniszczącymi. Jedną z nich są badania magnetyczno-proszkowe, czyli specjalna metoda pozwalająca wykryć nieciągłości zarówno te znajdujące się na powierzchni, jak i ukryte podpowierzchniowo. Tego typu analizy wykonuje się na przykład na maszynach przemysłowych lub innych urządzeniach użytkowych.

Na czym polega MT?

Badania magnetyczno-proszkowe (zwane też MT) mają na celu wzbudzenie w elementch, które poddaje się badaniu pola magnetycznego oraz późniejszym przeszukiwaniu obiektów lokalnych nad powierzchnią materiału (tzw. pól rozpraszania). Taki proces pozwala na wykrycie wszelkich nieciągłości nawet na głębokości około 2 mm. Występowanie wady rozpoznaje się w momencie, gdy proszek znajdujący się na powierzchni zmienia swój układ na skutek rozproszenia magnetycznego. Warto zaznaczyć, że badania magnetyczno-proszkowe (http://de-tech.pl/badania-magnetyczno-proszkowe/) są bardzo szybką metodą i już po kilku chwilach od przeprowadzenia procesu otrzymuje się wyniki. Tego typu metody używać można w przypadku materiałów ferromagnetycznych, czyli np. żelaza, kobaltu, niklu, gadolinu, terbu, dysprozu, helomu czy erbu. Sam materiał badawczy kupuje się w postaci fluorescencyjnych suchych proszków magnetycznych. Warto zaznaczyć, że badania magnetyczno-proszkowe są uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod kontrolowania powierzchniowych materiałów.

Dlaczego trzeba wykonać badanie?

Badania magnetyczno-proszkoweNieciągłość powierzchniowa materiałów to problem, którego nie można bagatelizować. Jeśli zdecydujemy się już na przeprowadzanie badań magnetyczno-proszkowych, należy pamiętać, że to bardzo skomplikowana metoda, dlatego warto zlecić je profesjonalistom. Na rynku istnieją firmy zajmujące się tego typu realizacjami, dlatego znalezienie odpowiedniej nie powinno stanowić problemu. Trzeba pamiętać, że odpowiednie zdiagnozowanie nieciągłości może być kluczowe podczas dalszych procesów. Ważne jest, aby wszystkie części składające się na większą całość były w pełni sprawne, gdyż nawet najmniejsza usterka może przerodzić się w poważną awarię, która albo okaże się niebezpieczna dla osób w pobliżu, albo wygeneruje duże koszty naprawy. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich urządzeń, przeprowadzając specjalistyczne badania metodą magnetyczno-proszkową.