Na podstawowe wyposażenie pracownika budowlanego składają się narzędzia (ręczne, elektronarzędzia lub narzędzia pneumatyczne), buty robocze, odzież robocza oraz profesjonalne akcesoria ochronne w postaci kasku, rękawic roboczych i innych przedmiotów wynikających z charakteru wykonywanej przez niego pracy. Dla przykładu wyposażeniem spawacza będzie maska lub tarcza spawalnicza, a wyposażeniem osoby pracującej na wysokości specjalna uprząż, różnego rodzaju liny i inne akcesoria podobnego typu.

Jakie narzędzia?

budowaPodstawową wyposażenia pracowników budowlanych są narzędzia ręczne tj. młotki, kombinerki, miarki, poziomnice, piły ręczne i inne, elektronarzędzia w postaci wiertarek, pilarek, szlifierek czy młotów udarowych, a także narzędzia pneumatyczne. Dodatkowym wyposażeniem pracowników budowlanych wykonujących prace specjalistyczne mogą być wspomniane na wstępie spawarki czy palniki acetylenowe. Warto podkreślić, że choć część narzędzi może być przypisana do konkretnych pracowników, to jednak zwykle nie stanowią one ich osobistej własności, tak jak dzieje się to w przypadku obuwia czy odzieży roboczej, która przydzielana jest pracownikowi na stałe – bardzo często odzież robocza to prywatna własność pracownika budowlanego, samodzielnie przez niego zakupiona.

Jakie obuwie i odzież robocza?

Pracownicy budowlani mogą wybierać pomiędzy tysiącami różnych modeli zarówno obuwia, jak i odzieży roboczej, dostosowując ich typ do własnych upodobań oraz określonych warunków pracy. W przypadku większości budów podstawowym obuwiem roboczym są buty wysokie, stabilizujące nogę w stawie skokowym, ze specjalną antypoślizgową i antyprzebiciową podeszwą oraz dodatkowym wzmocnieniem w okolicach palców, co ma chronić je przed stłuczeniem, a nawet złamaniem. Odzież robocza to zwykle spodnie z długą nogawką, ze wzmocnionymi kolanami i dużą ilością kieszeni, koszulki bawełniane, koszule lub bluzy robocze wykonane z tkanin o podwyższonej trwałości, a także kurtki i płaszcze wodoodporne, ocieplane lub bez ocieplenia, najczęściej uzupełnione odblaskowymi elementami dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy na placu budowy.