Właściciele sporych posesji porośniętych trawą zmagają się z koniecznością koszenia dużych powierzchni. Tradycyjne, ręczne kosiarki nie zawsze radzą sobie z większymi obszarami. Modele elektryczne nadają się do niewielkich ogródków, z kolei spalinowe lepiej poradzą sobie z nieco większą działką. Problem pojawia się przy obszarach przekraczających możliwości zwykłych kosiarek, które nie nadążają ze ścinaniem darni. W takim wypadku najlepiej sprawdza się traktorki do trawy, które umożliwiają operowanie na większym terenie. Traktorki ogrodowe to maszyny, na których właściciel posesji może pracować w pozycji siedzącej. To ogromne ułatwienie zwłaszcza dla tych osób, dla których dłuższe spacerowanie i pchanie zwykłej kosiarki może być problemem. Jak zatem wybrać odpowiednią maszynę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb?

Parametry

Na wstępie warto zauważyć, że traktorki do trawy swoim wyglądem przypinają rolnicze maszyny, ale w wersji mini. Dla niektórych inwestorów może to być dodatkowa frajda - będą mogli spełnić swoje marzenia o prowadzeniu takiej maszyny. A na poważnie - kupując kosiarkę musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak na przykład silnik zamontowany w traktorku, rodzaj mechanizmu koszącego, pojemność kosza na ściętą trawę czy możliwość dołączenia do pojazdu dodatkowych elementów usprawniających pracę.

Silnik

Najważniejszym elementem jest tutaj oczywiście silnik. Na rynku znajdziemy traktorki do trawy wyposażone w silniki czterosuwowe, jednocylindrowe. Niektóre modele posiadają skrzynie automatyczne. Wersje wielobiegowe z pewnością spodobają się osobom, którym zależy na różnicowaniu prędkości.

Mechanizm

Bardzo dużo zależy również od mechanizmu koszącego. Każdy pojazd ma nieco inny mechanizm, który przystosowany jest do koszenia określonych form terenów. Najbardziej popularne są te, które posiadają dwa ostrza pracujące w sposób rotacyjny. Ostrza mogą być umiejscowione pod ramą pojazdu lub pod samym pojazdem. Warto również zwrócić uwagę na obszar, jaki mechanizm jest w stanie objąć (tzw. powierzchnia robocza).

Kosz

Ilość skoszonej trawy zależy oczywiście od wielkości terenu. Ważna jest pojemność kosza (nie chcemy po kilku minutach opróżniać przeładowanego pojemnika), jak również materiał, z którego został wykonany. Możemy również rozważyć zakup deflektora, dzięki któremu równomiernie rozrzucimy skoszoną trawę. Na rynku znajdują się również modele traktorków, które automatycznie mielą trawę i rozrzucają ją w bok lub transportują do pojemnika. Traktorków do trawy szukaj tutaj:  https://www.ewimax.pl/pol_m_Narzedzia-Ogrodnicze_Traktorki-do-trawy-423.html.