Laptopy już dawno przebiły swoją popularnością komputery stacjonarne. W porównaniu z nimi są dużo mniejsze, a także poręczniejsze. Nie oznacza to, że mają gorsze parametry - wręcz przeciwnie, niektóre z nich potrafią zastąpić modele stacjonarne nawet w tak wymagających zawodach jak grafik, czy edytor filmowy. Z racji niewielkich rozmiarów często zabieramy ze sobą laptopa - na uczelnię, do pracy, na urlop, w podróż, czy na zwykłą poranną kawę przy czytaniu najnowszych wiadomości ze świata. Ciągłe transportowanie sprzętu wiąże się z pewnym ryzykiem, głównie niesie ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia komputera. Można jednak temu przeciwdziałać przez odpowiedni sposób przenoszenia i przewożenia sprzętu. Pamiętajmy, że troski wymaga nie tylko jednostka centralna, ale również bateria do laptopa, zasilacz i inne akcesoria niezbędne do komfortowego korzystania z komputera. Dlatego kupując laptopa warto od razu zaopatrzyć się w coś, co pomoże nam bezpiecznie przenosić sprzęt.

Torba lub plecak

Jeżeli kupujemy torbę, lub plecak do komputera, pamiętajmy, że powinny one być przystosowane właśnie do transportowania laptopów. Muszą być wykonane z mocnych i solidnych materiałów, odznaczać się dobrą jakością wykonania i chronić przed urazami mechanicznymi. Nie ma znaczenia, czy kupimy plecak, torbę, czy teczkę - wybór uzależniony jest od preferencji użytkownika. Ważnym elementem jest to, aby np. torba posiadała osobną przegrodę na jednostkę centralną oraz dodatkową kieszeń, w której zmieści się zasilacz oraz bateria do laptopa.

Wytrzymałość

Torba powinna być wzmocniona specjalną pianką, która dodatkowo chroni cenne wnętrze. Im lżejsza pianka, tym mniej będzie ważyć bagaż. Wiadomo jednak, że lekkie, a przy tym wytrzymałe pianki nie należą do najtańszych, jednak warto zainwestować w taki model - nasz komputer będzie dobrze zabezpieczony, a przenoszenie laptopa nie będzie stanowiło problemu.

Wielkość

Torbę musimy dobierać również względem wielkości komputera. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w zbyt dużej przegrodzie laptop będzie się przesuwał, a to z kolei grozi uszkodzeniem obudowy i komponentów. bateria do laptopaNieduże modele (między 10 a 12 cali) można przewozić w etui wzmocnionym gąbeczką. Większe komputery (od 15 cali wzwyż) potrzebują nieco solidniejszej ochrony. Komputer powinien być ułożony w taki sposób, aby zminimalizować drgania i wstrząsy. Na dłuższą podróż powinniśmy także zabezpieczyć baterię do laptopa, najlepiej wyjmując ją i układając w osobnej przegrodzie.