Prawie każda osoba, która zamierza rozpocząć budowę własnego domu, ma dylemat, dotyczący optymalnej liczby kondygnacji. Wielu właścicieli działek ma marzenie o dwupiętrowym domu, zapominając o zaletach, jakie posiadają budynki parterowe. Jednocześnie, w niektórych sytuacjach dom piętrowy będzie o wiele lepszym wariantem. A więc, jaki dom lepiej wybrać, piętrowy czy parterowy?

Zalety domów parterowych

[caption id="attachment_257" align="alignleft" width="345"] Projekt domu Simon G2 na Extradom.pl[/caption] Wbrew pozorom, domy parterowe wcale nie wyglądają gorzej od domów piętrowych. Odpowiednie projekty nowoczesnych budynków mieszkalnych o jednej kondygnacji albo klasycznych dworków parterowych pozwalają stworzyć wyjątkowe i funkcjonalne miejsce, gdzie będzie dobrze się czuła cała rodzina. Przede wszystkim, domy parterowe to doskonała opcja dla rodzin, w których są małe dzieci, osoby starsze albo osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych. Oczywiście, chodzi o to, że przemieszczanie się po domu nie będzie wymagało korzystania ze schodów, które dla takich osób mogą stanowić realną przeszkodę albo nawet zagrożenie. Ponadto, wykonanie klatki schodowej wiąże się z dodatkowymi kosztami, natomiast powierzchnia, którą zabiera nie może być przeznaczona do innego celu. Bez wątpienia, budowa budynku mieszkalnego o jednej kondygnacji wymaga krótszego czasu realizacji, ponieważ większość planów takich budynków jest nieskomplikowana. Ponieważ obciążenie, które wywiera na grunt dom jednokondygnacyjny, jest nieduże, taki budynek nie wymaga bardzo masywnego fundamentu. Warto także zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie domu parterowego jest z reguły tańsze, aniżeli ogrzewanie budynków wielokondygnacyjnych. Natomiast w gorące letnie dni temperatura na parterze jest niższa, niż na wyższych kondygnacjach. Poza tym, wykonywanie prac remontowych w takim domu nie jest skomplikowane. Nie wolno zapominać także o aspekcie psychologicznym. Na ogół, dzieci w domach parterowych czują się lepiej, ponieważ nie mają wrażenia, że rodzice ukryli się na innym piętrze.

Zalety domów piętrowych

[caption id="attachment_256" align="alignright" width="373"] Projekt domu Willa Floryda na Extradom.pl[/caption] Pomimo zalet domów parterowych, należy zauważyć, że druga kondygnacja w budynku mieszkalnym nie jest tylko i wyłącznie „stylową zachcianką” właścicieli, ale także praktyczną decyzją. Przede wszystkim, dom piętrowy jest rozwiązaniem kiedy mamy do dyspozycji niedużą działkę. Naturalnie, wybierając plan budynku piętrowego, można w dużym stopniu zaoszczędzić powierzchnię ziemi, przeznaczając ją na inne cele - sad, garaż itp. Każda osoba, która zamierza budować dom o powierzchni, przekraczającej 100m2, powinna przemyśleć wariant z dwoma kondygnacjami. W takim przypadku, budynek nie będzie wymagał obszernego fundamentu, a także będzie można zaoszczędzić na konstrukcji dachowej. Poza tym, decydując się na projekt domu piętrowego o dużej powierzchni, można napotkać problem z lokalizacją pokojów. A mianowicie, zaistnieć może potrzeba zrobienia pokojów przejściowych. Kwestia estetyki domu piętrowego także jest jak najbardziej istotna. To własne w takim budynku można zrobić piękne balkony, z których będzie otwierał się unikalny widok na okolice. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wokół domu znajduje się wysokie ogrodzenie. Dom z dwoma kondygnacjami to dobre rozwiązanie również dla kilku rodzin, które zamierzają zamieszkać w jednym budynku. Na przykład, jedna rodzina może mieć dla siebie parter, natomiast druga rodzina może przeznaczyć na swoje potrzeby pierwsze piętro. Możliwości konstrukcyjne pozwalają zrobić kilka łazienek a także kilka kuchni. Taki wariant pozwoli właścicielom domu dużo zaoszczędzić.