Jeżeli posiadamy samochód ze średniej lub wyższej półki, to z pewnością mamy do niego oryginalne aluminiowe felgi. Nie inaczej jest w przypadku tańszych aut, które w najbogatszych wersjach wyposażeniowych również miały felgi aluminiowe. Sprawdzamy, w jaki sposób można dbać o ten rodzaj kół, tak by można było cieszyć się ich korzystnym wyglądem przez długie lata.

Trwałość felg aluminowych

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na trwałość tego rodzaju kół. W przeciwieństwie do felg stalowych, są one o wiele mniej odporne na uderzenia, takie jak na przykład podczas podjeżdżania pod wysokie krawężniki. Felgi aluminiowe 16 cali, czyli jeden z najpopularniejszych ich rozmiarów, radzi sobie już jednak bez kłopotów z wjazdem nawet na całkiem spore przeszkody. Nadal jednak nie można tego robić z dużą prędkością i pod kątem, ponieważ istnieje ryzyko że felga pęknie i nie będzie już nadawała się do użytku. Dlatego też staramy się nie jeździć szybko po dziurawych drogach, nie przejeżdżać z dużą prędkością przez progi zwalniające, ponieważ to wszystko szkodzi felgom aluminiowym. 16 cali zapewnia już co prawda całkiem dobre warunki trakcyjne, nawet na wyboistych drogach, ponieważ koło nie wpada głęboko w małe nierówności, wciąż jednak trzeba uważać.

Jak dbać o felgi aluminiowe w samochodzie?Utrzymanie kół w czystości

Posiadając felgi stalowe, gdy zostaną one mocno ubrudzone lub porysowane, można je szybko wyszlifować i pomalować na nowo. W innym przypadku nie ma problemu z zakupem nowego kompletu, ponieważ nie kosztują one dużych pieniędzy. Inaczej jest wtedy, gdy mamy np. felgi aluminiowe 16 calowe. Porysowanie powierzchni lub oderwanie się lakieru nie jest łatwe w naprawie, z uwagi na charakterystyczne cechy, jakimi legitymuje się aluminium. Renowacja może być kosztowana, z tego względu należy bezapelacyjnie o koła dbać. Przede wszystkim nie należy myć ich z użyciem żadnych ostrych czy agresywnych przyborów czyszczących. Chcąc cieszyć się czystymi felgami aluminiowymi 16 calowymi, najlepiej jest regularnie odwiedzać myjnię bezdotykową. W ten sposób z pewnością nie uszkodzimy lakieru, ani nie doprowadzimy do powstania rys. W przypadku mocnych zabrudzeń można kupić specjalną chemię, która najpierw go zmiękczy, a następnie pozwoli na wygodne spłukanie.
Felgi aluminiowe 16 cali są bardzo popularne na rynku. Na stronie https://felgeo.pl/pol_m_Felgi_Felgi-Aluminiowe_16-cali-10283.html można dobrać je w różnych wersjach. Nie są jednak najtańsze, dlatego o te które posiadamy, należy dbać. Pamiętajmy że takie koło nie jest tak odporne na nierówności czy ostre podjazdy na krawężniki jak felga stalowa. Należy również uważać podczas czyszczenia, by nie doprowadzić do uszkodzenia lakierowanej powierzchni.