Wymiana uszkodzonej szyby w ciągniku John Deere, w serwisie sprzętu rolniczego, wiąże się z dość dużym wydatkiem. Jeśli chcesz zaoszczędzić, taką wymianę możesz przeprowadzić samodzielnie. Potrzebny będzie Ci do tego prosty w obsłudze sprzęt oraz odpowiedni zestaw specjalistycznych preparatów montażowych. Tego typu akcesoria są powszechnie dostępne i możesz się w nie zaopatrzyć przy okazji zakupu nowej szyby. Tę najlepiej zamówić w wyspecjalizowanym sklepie z szybami do maszyn rolniczych różnych marek. Szyby do ciągników John Deere nie są produktem powszechnie dostępnym, a zatem ich sprowadzenie przez warsztat, może być bardziej kosztowne niż zamówienie takiej szyby na własny rachunek.

Akcesoria do montażu szyb w ciągnikach John Deere

Zanim zabierzesz się za montaż nowej szyby, w pierwszej kolejności musisz zdemontować szybę uszkodzoną. Potrzebny będzie Ci do tego specjalny drut do wycinania szyb z karoserii oraz nawlekacz drutu – przebijak, przy pomocy którego przeciągniesz drut pod warstwą kleju, na którym trzyma się stara, uszkodzona szyba. Do wycinania szyby przydadzą się dwie osoby. Jedna osoba będzie operowała końcówką drutu od wnętrza ciągnika, a druga od zewnątrz. Przeciągając drut raz w jedną, raz w drugą stronę, szyba zostanie wycięta z karoserii w kilka minut. Do wyciągnięcia szyby, by nie ryzykować przypadkowego skaleczenia, przyda się również podnośnik wyposażony w mocne przyssawki (ten sprzęt przyda się także podczas montażu nowej szyby). Dodatkowe akcesoria, jakie mogą przydać się podczas montażu szyby w ciągniku John Deere to taśma malarska, do oznaczenia pozycji nowej szyby, jeszcze przed jej przyklejeniem do karoserii oraz jakiegoś rodzaju wyciskacz do kleju (tubowy lub szkieletowy).

Preparaty montażowe do szyb

Podstawowym preparatem potrzebnym do montażu szyby w ciągniku rolniczym będzie specjalny klej do szyb. Szyby do ciągników John Deere przed ostatecznym montażem powinny być również dokładnie odtłuszczone, do czego wykorzystać można specjalistyczne preparaty odtłuszczające lub jakiegoś rodzaju płyn na bazie alkoholu. Do montażu szyby potrzebny będzie również środek gruntujący, który nakładamy na ranty karoserii w miejscu, w którym szyba będzie przylegała do karoserii. Oczywiście przed zagruntowaniem ranty karoserii również odtłuszczamy. Wklejając szyby do ciągników John Deere, możesz korzystać z kilku rodzajów klejów. W sprzedaży dostępne są kleje do szyb szybko i wolno wiążące. Wybierając klej szybkowiążący, szyba powinna na trwałe przywrzeć do karoserii w ciągu godziny. W przypadku klejów wolnowiążących czas schnięcia może wydłużyć się do kilku-kilkunastu godzin.